Planując montaż schodów możemy się zdecydować na konstrukcję wykonaną z różnych materiałów. Najpopularniejsze są obecnie schody żelbetowe, które możemy obudować lub wykończyć wyłącznie poprzez założenie stopnic z wybranego materiału. Alternatywą dla schodów w konstrukcji żelbetowej są schody drewniane i metalowe. Które z nich warto wybrać?

Wybór konstrukcji schodów powinien być podyktowany przed wszystkim względami użytkowymi oraz stylistyką obiektu. Metalowe schody doskonale sprawdzają się w nowoczesnych minimalistycznych wnętrzach, podczas gdy drewniane stanowią idealne dopełnienie klasycznych obiektów. Nie jest to oczywiście reguła. Zarówno schody metalowe, jak i drewniane są bowiem dostępne w różnych wzorach, co znacząco zwiększa możliwość aplikacji wybranej konstrukcji w danym obiekcie.

Czym różnią się od siebie schody drewniane i metalowe?

Schody drewniane zamawia się u rzemieślnika lub firmy specjalizującej się w ich produkcji. Można zamówić schody według indywidualnego projektu lub kupić schody gotowe. Te ostatnie najczęściej dostępne są w hurtowniach budowlanych. Konstrukcja schodów drewnianych składa się najczęściej z dwóch belek policzkowych, w których osadzone są stopnie. Za ich wyborem przemawia naturalna elegancja drewno oraz trwałość materiału konstrukcyjnego. Duże znaczenie ma również możliwość poddania stopni zabiegom renowacyjnym, dzięki czemu po latach użytkowania schody drewniane znowu mogą prezentować się jak nowe.

Schody metalowe dostępne są w różnych rodzajach – jako tradycyjne o konstrukcji policzkowej z kształtowników lub blach profilowanych ze stopnicami lub całymi stopniami wykonanymi z blach wytłaczanych. Mogą też występować jako schody kręcone lub modułowe. Wyróżniają się nietuzinkową prezencją, ale bywają niepraktyczne w użytkowaniu. Sporym mankamentem schodów metalowych jest ograniczony poziom bezpieczeństwa – o ile nie zastosujemy stopnic drewnianych, musimy liczyć się z tym, że schody mogą się okazać gładkie, a efekt ten będzie się pogłębiał w miarę użytkowania. Dodatkowo schody ze stopnicami z metalu są schodami głośnymi. Podczas gdy drewno doskonale pochłania odgłosy użytkowania schodów, metal oddaje je do otoczenia.