Budowa domu to konieczność dokonania wielu wyborów i zgrania ze sobą wielu elementów. To czas ogromnej satysfakcji i euforii, ale też stresu. Na każdym etapie trzeba zdobyć nową wiedzę i zagłębić się w tajniki poszczególnych rozwiązań. Jeśli jesteś na etapie wyboru wykończenia na swoje schody, to mamy nadzieję, że ten artykuł nieco Ci w tym pomoże.

Schody betonowe – wybór wielu inwestorów

Schody wewnętrzne wykonane z betonu to najczęściej wybierane przez inwestorów rozwiązanie. Przede wszystkim dlatego, że jest ono wygodne i stosunkowo tanie. Schody betonowe są wylewane na etapie stanu surowego i od tego momentu bez problemu możemy wchodzić na piętro domu. W przypadku schodów wykonanych w całości z drewna konieczne jest natomiast postawienie tymczasowej konstrukcji. Ogromną zaletą schodów betonowych jest także to, że po skończonej budowie możesz zadecydować o ich ostatecznym wyglądzie i stworzyć nowoczesne schody wewnętrzne według własnej wizji. Ich końcowy design zależy od tego, jakiego materiału użyjesz na ich wykończenie. 

Jak wykończyć betonowe schody? 

Schody wewnętrzne już dawno przestały być jedynie elementem użytkowym, który stanowi szlak komunikacji pomiędzy kondygnacjami budynku. Obecnie pełnią także dekorację wnętrza domu, a ich wygląd jest równie ważny co funkcje użytkowe. Nie należy jednak zapominać o tym, że mimo wszystko jest to często użytkowany element. Schody muszą więc być nie tylko piękne, ale także trwałe i bezpieczne. Na szczęście możemy wybierać z szerokiego grona rozwiązań, które spełniają wszystkie wymienione warunki.

Schody drewniane na beton to najczęściej wybierana opcja wykończenia, która daje ogrom możliwości. Zacznijmy od tego, że schody składają się ze stopnic i podstopnic, a każdy z tych elementów można potraktować osobno. Co to oznacza? Możesz zdecydować o tym, żeby całe schody składały się wyłącznie z drewna w jednym kolorze i stworzyć tzw. schody dywanowe lub zdecydować o oddzielnym wykończeniu stopnic i podstopnic. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie wybranego gatunku drewna na stopniach i oddzielenie go ozdobną podstopnicą z lacobelu. Takie rozwiązanie idealnie wpasuje się w styl nowoczesny lub glamour. 

Jakie drewno wybrać na schody betonowe?

Najpopularniejszym drewnem używanym do produkcji schodów drewnianych jest dąb. Ceniony ze względu na swoją trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Nieco bardziej oryginalnym wyborem jest drewno egzotyczne, którego różnorodność pomaga w stworzeniu wyjątkowej aranżacji. Niezależnie od tego jaki gatunek drewna wybierzesz, to każde poddawane jest obróbce. Z pomocą odpowiedniej powłoki w postaci bejcy czy lakieru możesz nadać desce połysku lub całkowicie zmienić jej kolor.

Dodatki, które stworzą wyjątkowy efekt

Samo drewno pozwala stworzyć wyjątkową aranżację, która podkreśli styl Twojego wnętrza i sprawi, że dom nabierze uroku. Jednak to właśnie dodatki dopełniają cały efekt i sprawiają, że schody stają się elementem ozdobnym. Nowoczesne wnętrza uświetnią wyjątkowe świetlne ozdoby, które możesz umieścić w formie ledowych pasków w stopniach lub osadzić wzdłuż schodów. Możesz postawić także na klasyczne oprawy schodowe. Wybór jest na tyle duży, że z pewnością dobierzesz coś, co wpisze się w Twój gust.