Ze względu na warunki w środowisku eksploatacji schody wewnętrzne w domu lub mieszkaniu dwupoziomowym możemy wykonać z praktycznie każdego gatunku drewna wykorzystywanego do produkcji schodów. Jakie drewno na schody wewnętrzne sprawdzi się najlepiej?

Powszechnie uznaje się, że najbardziej eleganckie i najtrwalsze są schody wykonane z drewna dębowego. Dąb jest drogim materiałem konstrukcyjnym, dlatego wielu inwestorów poszukuje tańszej alternatywy. Drewna, które będzie się prezentować równie okazale, zapewni trwałość konstrukcji na długi czas, a zarazem będzie przyjazne dla domowego budżetu. Jakie drewno sprawdzi się w tym przypadku?

Schody wewnętrzne: Jakie drewno wybrać?

Najbardziej eksploatowaną częścią schodów są stopnie. Dlatego powinno się je wykonywać z twardego drewna drzew liściastych. Obok dębu sprawdza się tu również jesion oraz buk. Do mniej zalecanych, ale jednak obecnych na rynku zalicza się także klon, brzozę oraz wiśnię.

Jako materiał na schody wewnętrzne bardzo dużą popularnością cieszą się również gatunki drewna egzotycznego. Prym wiedzie tu mahoń, a także wenge, zebrano, jesion skandynawski oraz jatoba. Zaletą drewna egzotycznego jest ciekawa kolorystyka i usłojenie, niestety – podobnie jak dąb – jest to drewno drogie.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Ze względu na właściwości funkcjonalne zaleca się wykonanie stopni z drewna klejonego warstwowo, a nie litego. Wykorzystanie drewna klejonego warstwowo podnosi wytrzymałość stopni i zmniejsza ryzyko ich wypaczenia się. Tę samą zasadę stosuje się w przypadku belek policzkowych, tak przy schodach giętych jak i prostych. Dla wielu klientów warsztatów stolarskich jest to duże zaskoczenie, ponieważ zwykliśmy sądzić, ze bardziej wytrzymałe i mniej podatne na odkształcenia są deski z drewna litego, a nie materiał klejony warstwowo.

Stopni schodów nie powinno się wykonywać z miękkich gatunków drewna. To eliminuje świerk oraz sosnę, a w przypadku drewna egzotycznego meranti i anegre.