Przebieg schodów

STREFA WIEDZY

Schody można zaprojektować w kilku kształtach, tak aby móc dopasować się do otworu stropowego lub wpasować się w pewną przestrzeń przewidzianą na schody. Schody dzielimy według kształtów.

Bieg prosty:

schody w kształcie litery I. Na piętro wchodzi się jednym biegiem bez zmiany kierunku

Schody jednozabiegowe:

schody w kształcie litery L. Wchodząc po nich skręcamy o 90 stopni. Część stopni ma trójkątny kształt. Zakręt można pokonać również spocznikiem. Są prawo i lewoskrętne

Schody dwuzabiegowe:

schody w kształcie litery U. Wchodząc po schodach zawracamy czyli zakręcamy o 180 stopni. Biegi położone są blisko siebie. Bieg U może być zabiegowy jak również ze spocznikiem (w tym przypadku wymaga sporo miejsca)

Schody dwuzabiegowe: schody w kształcie litery C. Wchodząc po schodach zawracamy i zakręcamy o 180 stopni, ale w przeciwieństwie do układu U biegi wejściowy i wyjściowy są od siebie oddalone

Bieg łukowy / gięty:

schody są najczęściej wycinkiem łuku.

Schody kręcone:

stopnie mają kształt trójkąta lub są wycinkiem koła. Mocuje się je na słupie umieszczonym pośrodku otworu w stropie. Mają zazwyczaj średnicę od 130-200 cm. Mogą być prawo lub lewoskrętne. Nadają się szczególnie tam, gdzie na schody przewidziano mało miejsca lub w ogóle nie było ich w planie. Trudno chodzić po nich z większymi przedmiotami.