Nasze porady

STREFA WIEDZY

Schody żelbetonowe czy drewniane?

Według powszechnej opinii schody z betonu są tańsze gdyż zaprawa nie kosztuje zbyt wiele. Ale samo wykonanie schodów betonowych to jeszcze nie koniec. Takie „surowe” schody należy jeszcze wykończyć; drewnem, kamieniem lub w inny sposób. To zwiększą pierwotnie stosunkowo nieduże koszty zrobienia schodów żelbetowych. Pomimo takich zalet jak trwałość i ognioochronność schody betonowe mogą sprawiać wrażenie ciężkich i mało efektownych.

Schody drewniane bardzo często mają zbliżoną cenę do wykończonych schodów betonowych. Schody drewniane nadają ciepły charakter wnętrzu. Można wykonać je w wersji pełnej (z podstopnicami) lub ażurowej (z prześwitami między stopnicami). Ponadto możemy wybierać w kolorystyce, układzie schodów, z jakiego będą drzewa, czy kręte czy proste, a może z poręczą lub bez, malowane czy surowe – gama kombinacji i możliwości aranżacji schodów drewnianych jest bogata. Największą zaletą schodów drewnianych okazuje się być często to, że jesteśmy bliżej natury, a chodzenie po nich sprawia nam (naszym stopom) przyjemność.

Jak pielęgnować schody drewniane by wyglądały pięknie każdego dnia?

Wbrew pozorom, utrzymanie czystości na schodach drewnianych nie jest wcale trudne, może nawet łatwiejsze niż schodów betonowych, do których brud wyjątkowo się „lepi”. Drewno wystarczy przecierać kilka razy w tygodniu ścierką lub mopem zwilżonym (nie mokrym!!) w wodzie z odrobiną środka myjącego.

Trzeba również pamiętać, że pasty i inne środki chemiczne nie są odpowiednie do powierzchni drewnianych, gdyż wypastowane schody stają się bardzo śliskie co może prowadzić do wielu niebezpiecznych wypadków.

Schody w salonie: plusy i minusy:

+Plusy:

– oszczędność miejsca: Schody w salonie oszczędzają powierzchnię użytkową, która konieczna byłaby na zabudowaną klatkę schodową. Dlatego często takie rozwiązanie mają małe domy jednorodzinne.
– większy salon: Nie musimy budować dużego przedpokoju, w którym klatka schodowa czy schody byłyby umieszczone. Choć schody zajmują powierzchnię salonu, to może być on większy kosztem powierzchni przedpokoju. Zwykle przecież zależy nam bardziej na przestronnym pokoju dziennym niż holu.
– zagospodarowanie miejsca pod schodami: Możemy dużo łatwiej wykorzystać miejsce pod schodami. Możemy ustawić tam mebel, postawić biblioteczkę czy nawet wbudować telewizor.
– oryginalna aranżacja wnętrza: Nowoczesne schody, np. schody szklane, na konstrukcji metalowej, drewniane, ozdobne czy designerskie poręcze i balustrady mogą stać się oryginalną dekoracją wnętrza.
– harmonijny wystrój: Jest mnóstwo sposobów na wykończenie schodów, które można dobrać do każdej aranżacji wnętrza. Czy będą to płytki ceramiczne, drewno czy właśnie hartowane szkło, będą komponować się z wybranymi w tym samym stylu elementami wyposażenia.
– łatwa przeprowadzka: Brak ścian klatki schodowej ułatwia przenoszenie mebli czy innych dużych gabarytów z jednej kondygnacji na drugą. W klatce schodowej nie zawsze zmieści się kanapa czy stara, nierozkręcana drewniana komoda.

-Minusy:

– brak intymności: Wspomniana wyżej integracja domowników nie zawsze jest przez nas oczekiwana. Wszystko zależy od naszego stylu życia.
– brak spokoju: Schody w salonie są komunikacją między kondygnacjami, zatem salon nie może być raczej miejscem wypoczynku czy popołudniowej drzemki.
– brak izolacji: Otwarte połączenie kondygnacji nie sprzyja izolacji akustycznej. Dźwięki z salonu czy połączonej z nim kuchni docierają z łatwością do sypialni na piętrze.
– wysokie koszty: Staranne wykończenie schodów, pasujące do stylu, jaki ma ogólna aranżacja wnętrza, jest trudniejsze i bardziej kosztowne niż budowa schodów zamkniętych w klatce schodowej, które nie stanowią elementu wystroju.