Schody drewniane to rozwiązanie niezwykle eleganckie, a zarazem funkcjonalne. Za ich wyborem przemawia nienaganna prezencja oraz trwałość, a także możliwość okresowej renowacji, po której schody znów wyglądają jak nowe ciesząc oko przez kolejne lata. Ile kosztują schody drewniane?
Powszechnie uważa się, że zakup schodów drewnianych to bardzo duży wydatek. W praktyce schody drewniane mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, ale na rynku dostępne są również schody drewniane gotowe w cenie poniżej 2 tysięcy złotych. Od czego to zależy? Ile powinniśmy wydać na dobre jakościowo schody drewniane?
Ile kosztują schody drewniane i od czego zależy ich cena?
Koszt zakupu i montażu schodów drewnianych zleży od wielu czynników. Przede wszystkim od konstrukcji schodów i ilości stopni. Jeśli zdecydujemy się na schody wykonane w żelbetowej konstrukcji, za materiał do ich obłożenia zapłacimy klika tysięcy złotych. Jeśli natomiast zdecydujemy się na schody w całości wykonane z drewna powinniśmy się liczyć z wydatkiem nawet od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych – to zależy przede wszystkim od rozmiaru schodów, wybranego materiału oraz tego, czy kupujemy gotowe schody drewniane, czy też wybieramy schody drewniane na zamówienie. Te drugie są oczywiście o wiele droższe.
Cena schodów drewnianych zależy więc od:
- wyboru materiału – najtańsze są schody sosnowe, przy czym są one również najbardziej podatne na uszkodzenia, za najtrwalsze, a zarazem najdroższe uznaje się schody dębowe, ich zakup to inwestycja na długie lata;
- konstrukcji schodów – im bardziej wymyślna konstrukcja, tym wyższa cena schodów, najtańsze są chody proste, niestety nie zawsze są one ergonomiczne, dlatego często decydujemy się na schody wachlarzowe lub kręcone;
- rodzaju produktu – schody drewniane oferowane są w ramach konstrukcji gotowych lub jako schody na zamówienie, schody na zamówienie są na ogół droższe do konstrukcji gotowych.
Dodatkowo decydując się na zakup schodów drewnianych należy również pamiętać o tym, że dla bezpieczeństwa i komfortu ich użytkowania niezbędne są barierki. Barierki możemy wykonać z drewna lub innego materiału, np. metalu.