Bejcowanie / Olejowanie / Lakierowanie

STREFA WIEDZY

Bejcowanie:

To sposób na zmianę naturalnego koloru drewna bez maskowania jego rysunku (usłojenia). Prawidłowe bejcowanie odbywa się przez nałożenie bejcy (barwnika) „z zapasem”, zebranie nadmiernej ilości, odczekanie do wyschnięcia, nałożenie powłoki lakierniczej – dwóch i więcej warstw.

Gatunki drewna różnie przyjmują bejcę – dlatego też najlepiej jest wybrać kilka kolorów i ostatecznie podjąć decyzję.

Inną techniką zmiany koloru jest użycie oleju koloryzującego, wówczas schody mamy olejowane nie lakierowane. Użycie oleju pozwala na łatwą naprawę ewentualnych wad w przyszłości, ale wymaga konserwacji (nakładania oleju) mniej więcej raz w roku. Należy pamiętać też, że olej nie nadaje drewnu połysku.

Lakierowanie:

Najpopularniejszą metodą zabezpieczania powierzchni drewna przed wnikaniem brudu i wilgoci jest lakierowanie. Warstwy lakieru stanowią nieprzepuszczalną powłokę chroniącą drewno. Mankamentem nawet najlepszych lakierów jest następująca zwykle po wielu latach użytkowania ich stopniowa erozja oraz dość częste uszkodzenia powłoki w trakcie użytkowania schodów (rysy). Profesjonalna renowacja powłoki schodów w miejscu ich zainstalowania jest bardzo trudna. Powierzchnię schodów drewnianych wykańcza się wysokiej jakości lakierami matowymi.

Olejowanie:

Obecnie wśród klientów popularność zdobywa olejowanie schodów. Oleje stosowane do wykończenia schodów to specjalne preparaty do głębokiej impregnacji drewna, wyprodukowane na bazie oleju lnianego i żywic drzewnych, oraz substancji przyspieszających utwardzanie. Olej wnika głęboko w strukturę drewna, nie tworzy powłok, lecz paro-przepuszczalną impregnację, która chroni skutecznie drewno przed wodą i brudem. Tak zabezpieczone drewno w przypadku miejscowego zużycia można odnowić bez potrzeby renowacji całości. Powierzchnia schodów pokrytych olejem jest matowa. Zastosowanie tego rodzaju powłoki na schodach wymaga systematycznej konserwacji – mniej więcej raz w roku, poprzez wcieranie oleju (tego samego typu, który był zastosowany przy produkcji schodów).